montessori v současnosti

Montessori v současnosti

Tři pilíře Montessori

Dnes se trochu koukneme na zoubek Montessori přístupu v současnosti. Pokusím se z něj vytáhnout to důležité, abychom si ukázali, že i když Vaše děti nebudou chodit do alternativní školy, můžete se nechat inspirovat hlavními myšlenkami tohoto výchovného proudu.

Podobně jako ostatní výchovné a pedagogické směry má i přístup Marie Montessori jasné pilíře, na kterých byl postaven před více než sto lety a pevně na nich stojí dodnes. Ráda bych Vám ve zkratce ukázala, že Montessori není něco, co slouží pouze určité skupině lidí, ale naopak z moudrosti Marie Montessori můžeme čerpat všichni, kdo máme nebo učíme děti.

Základní pilíře Montessori jsou:

Věřím, že pokud se nám po většinu času, který trávíme s dětmi, podaří mít tyto tři zásady na paměti, musíme tím zákonitě budovat kvalitní a pevné vztahy a zároveň podporujeme v dětech vnitřní motivaci k učení. A to je dle mě to nejdůležitější.

Jak konkrétně tyto pilíře chápat? –>

Svoboda volby

Svoboda volby neznamená, že dítě může absolutně všechno a nemá žádné hranice. Naopak, aby bylo dítě šťastné, musí vědět odkud kam může. Pointou „úspěchu“ je nastavovat dítěti láskyplné hranice, aby se mohlo cítit v bezpečí, a zároveň mu umožnit svobodně se rozhodnout tam, kde je to možné.

A věřte mi, že se počítá každá maličkost – rozhodnout, který čaj si uvaříte k snídani, zvolit si oblečení, které si dítě oblékne, vybrat knížku, kterou budete číst před spaním.

Možnost být samostatné a jednat samo za sebe

Čím více má dítě příležitostí si věci vyzkoušet, tím více může jednat samo za sebe a dříve tak pocítí svou vlastní hodnotu a buduje si tak pocit sebehodnoty. Což, jak víme, je pro zdravý psychický vývoj jedince velmi důležité.

Pro rodiče není vždycky jednoduché nechat dítě do všeho se zapojit – ano, s dětmi všechno trvá mnohem déle a občas se něco úplně nepovede podle představ dospěláka, ale i to k procesu učení patří. A upřímně, mnohdy je to větší škola právě pro rodiče, než pro děti. Takže ovoce pak sklízí všichni.

Učit se prostřednictvím zkušenosti

Nezaměnitelná zkušenost je vlastní zkušenost. Pocítit radost z úspěchu i frustraci z chyby a hledání jiné cesty je nezbytné, pokud chceme, aby se člověk posouval v životě vpřed.

Montessori pomůcky

Když se řekne Montessori, mnoho lidí si nevybaví žádný ze zmíněných pilířů, ale hned mu naskočí spojení „Montessori pomůcky“. Možná se ptáte, zda musíte mít (doma) všechny Montessori pomůcky, abyste mohli začít aplikovat Montessori principy ve výchově či výuce.

Stále se setkávám s tím, že si někteří lidé tvoří mylnou představu o tom, co je v Montessori pedagogice důležité. Ale věřte mi, Montessori učení není o tom, abychom nakoupili všechny Montessori pomůcky, které existují. Víte co? Pracovala jsem před nástupem na mateřskou jako Montessori průvodce 5 let, absolvovala jsem roční kurz pod vedením Clause Kaula, a přesto máme doma asi tři vyloženě Montessori pomůcky.

Jasně že platí, že Montessori pomůcky jsou skvěle vymyšlené, protože v sobě mají přímo zabudovanou kontrolu chyby a dítě tak nepotřebuje vnější kontrolu. Ale neznamená to, že to nejde bez toho a že bez pomůcek to už není Montessori.

💡V učení Marie Montessori jde totiž především o chování. Proces učení je vnímán jako zkušenost. Jde o návrat ke kořenům, k naší lidské podstatě. Důležité je, že se dítě aktivně účastní každodenních povinností – je součástí všeho.

Montessori pro všechny

Je tedy Montessori pro všechny? I když to trochu vypadá jako protimluv, protože mě docela často můžete slyšet, jak říkám, že Montessori škola není pro každého, nelžu Vám, když tvrdím, že ano.

Narážím na to, že se někdy mezi lidmi mylně traduje, že Montessori je jen pro „privilegovanou vrstvu“. Nebudu zkoumat, jestli to vychází z toho, že většina Montessori zařízeních je soukromých a tudíž se v nich musí platit školné, originál Montessori pomůcky jsou drahé nebo z něčeho jiného. Každopádně Vám chci ukázat, že tak to není.

Jak už jsem psala výše, můžete žít Montessori a nemít doma jedinou Montessori pomůcku. Záměrem samotné Marie Montessori bylo, aby se její učení dostalo k co nejširšímu okruhu lidí a chtěla dokázat, že výsledky jejích výzkumů lze aplikovat u každého dítěte.

  • Montessori výchova je založená na důvěře a samostatnosti – a to si může vzít k srdci každý bez ohledu na sociální prostředí, zdravotní stav či víru, kterou vyznává.
  • Důležité je dítě pozorovat a vycházet z jeho senzitivních období – nabídneme-li dítěti takové aktivity, které zrovna potřebuje dělat, pomůžeme mu víc, než když mu nakoupíme ty nejdražší a nejtrendovější věci, které trh nabízí.
  • Každé dítě potřebuje v různou dobu dělat různé věci – proto Maria Montessori klade tak velký důraz na pozorování 👀 – bez něj totiž nezjistíte, jestli Vaše dítě zrovna potřebuje přesýpat, třídit, učit se barvy nebo chodit po obrubnících. Většinou jsou to velmi „malé“ věci, které ale mají OBROVSKÝ význam.
  • A v neposlední řadě nesmíme zapomínat na dostatek příležitostí k pohybu – skrze pohyb totiž neovlivňujeme pouze vývoj motoriky dítěte, ale rozvíjíme také jeho abstraktní myšlení a povědomí o prostoru a čase.

Jak žít dle principů Montessori?

Jak tedy žít podle principů Montessori? Stačí mít na paměti tři jednoduché věci, které může ve výchově aplikovat každý:

💚 Důvěra v samostatnost

💚 Podpora senzitivních období

💚 Dostatek pohybu

Tak co? Zjistili jste, že jsou i Vám principy Montessori blízké?

Dejte mi vědět 🖊

Mou srdeční záležitostí je Montessori pedagogika. Již 5 let se specializuji na výuku českého jazyka a literatury na druhém stupni ZŠ. Ráda se s Vámi podělím o své zkušenosti a ukážu Vám, jak pracovat bez učebnic. Více o mé cestě k Montessori pedagogice se dozvíte zde. Můj eBook ZDARMA Jak ozvláštnit výuku skrze tvorbu vlastních pracovních listů si můžete stáhnout tady. Nechcete ztrácet čas tvořením? Nevadí, vytvořím pracovní listy za Vás, mrkněte sem.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Přečtete si eBook zdarma: Jak ozvláštnit výuku skrze tvorbu vlastních pracovních listů

    Jste začínající učitelé, průvodci v alternativní škole nebo "jen" zapálení pedagogové, kteří nehodlají vyhořet? Pak je můj eBook právě pro Vás.

  • Najdete mě i na Facebooku
  • Nejnovější články
  • Kategorie