Kam na výlet s dětmi, aneb co ještě stihnout v říjnu

Kunětická hora

Na „Kuňku“ jsme vyrazily v deštivý den, a tak jsme nemohly využít všechen její potenciál, ale i tak to byl bezva výlet a její návštěvu vřele doporučuji komukoliv, kdo má rád buď přírodu a zvířata nebo kulturu, zejména pokud vyhledává architektonické památky.

Zaparkovaly jsme pod hradem a vydaly se s kočárkem do kopce, takže Zojka pozorovala okolí a mamka měla trochu posilku. Cestou k hradu je k vidění obora, v níž žijí nejen daňci a jeleni, ale i další (cizokrajná) zvířata (jejich názvy bych Vám ráda řekla, kdybych je věděla). Zhruba v půli cesty je první možnost rozhlédnout se daleko do kraje a zároveň je pravděpodobné, že u studny potkáte volně pobíhající kozy, které jsou zvyklé na lidský ruch a ochotně přijdou vyžumrat něco na zub.

Nahoře Vás čeká nádvoří, pokladna (možnost zakoupit nejen prohlídku, ale třeba i turistickou vizitku), občerstvení (doporučuju skvělou řepnou pomazánku na křupavém chlebu) a nechybí ani WC (známe všichni, to člověk hledá obvykle jako první).

Pokud Vám po výstupu/sestupu zbyde čas a energie, nebo prostě jen budete mít štěstí na hezčí počasí než my, a tak nebudete mít důvod spěchat domů, pod Kuňkou Vás čekají další zvířátka (kozy, ovce, pštrosi, ..), dětské hřiště i restaurace.

A nedaleko parkingu je v lese ukrytá Perníková chaloupka, což byl původně lovecký zámeček, ale dnes místo slouží jako originální zážitkové Muzeum perníku, v němž provádí návštěvníky Ježibaba a její prohlídce nechybí ani vtip, ani poučení. (Narozdíl od hradu můžete chaloupku navštívit až do konce prosince.) Samozřejmě nechybí pardubický perník a možnost medového občerstvení.

Trocha technického infa pro ty, koho Kuňka láká:

Státní hrad Kunětická hora je pro veřejnost otevřen do konce října o sobotách, nedělích a státních svátcích v době od 10 do 16 hodin. Pokud byste se sem ale chtěli vydat například se školní skupinou, nemusíte smutnit – ohlášené skupiny (v min. počtu 5 osob) mohou navštívit hrad i ve všední dny (kromě pondělí). V listopadu se brány hradu zavřou a podíváte se sem zase až v dubnu.

V současné době je kvůli probíhající obnově části hradního paláce možno zakoupit vstupenky pouze na prohlídku 1. okruhu s názvem Dušan Jurkovič, básník dřeva – podíváte se do nedávno obnovené, čtyři dekády nepřístupné západní části hradu, jejíž podobu do značné míry určil ve 20. letech 20. století právě architekt Dušan Jurkovič.

Arboretum v Heřmanově Městci

Za podzimně zbarvenými stromy a především kaštany jsme se vydaly do Heřmanova Městce, kde k místnímu pozdně baroknímu zámku náleží i nádherný rozlehlý park, v němž se nachází arboretum, venkovní divadelní areál, protéká tudy Podolský potok a nechybí ani zámecký rybník.

Když se vydáte tou nejdelší trasou, můžete naťapat až 3 km. Cesty v parku jsou zpevněné, s kočárkem se nám jelo na pohodu a s většími dětmi můžete klidně využít třeba odrážedlo nebo motorku. A kdyby Vám to nestačilo, lze z parku vyjít a na východě se napojit na cestu do lesoparku Palác.

Park je volně přístupný, zámek nikoliv – ten v současné době slouží jako domov důchodců.

Babiččin dvoreček a Dědečkova obůrka Licibořice

Za domácími, především hospodářskými, zvířaty jsme se vydaly do Licibořic. I tady si můžete užít hezké dny babího léta. Rozhodně zde na nás dýchl klid a pohoda.

A co že na nás v ekologickém hospodářství rodiny Blažkovy čekalo?

Samozřejmě nechybí kočičky (Jsou tak zvyklé na lidi, že se nechají hladit a některé i nosit.), pejsek má na zahradě kotec, ale neviděly jsme ho. Pozdraví Vás spousta drůbeže (Husy se dokázaly tak hlasitě a nečekaně ozvat, až Zojka leknutím nadskočila.). Já miluju prasata – Mají tu klasickou růžovou Bobinu i čínský Pepiny. Výčet hospodářských zvířat uzavírají kozy. Z exotiky Vás čekají lamy s nádhernýma očima (Poprvé v životě jsem si hladila lamu a bylo to boží.) a papoušci (andulky, korely).

Děti si vyhrají na spoustě herních prvků s tematikou statku. I houpačka vypadá jako kachna. Rodiče si můžou dát vynikající Vilémovu kávu a k tomu výbornou místní buchtu.

No a po kávě je čas akorát tak na krátkou procházku do Dědečkovi obůrky, podívat se nejen na koně, ale i daňky, muflony, bažanty, zajíce, …

A nakonec se můžete stavit v obchůdku pro místní sýry či vlněné ponožky.

Otevírací doba

Na statek se můžete vydat jen tak sami s rodinou (v říjnu už jen o sobotách, více dní v týdnu budou mít otevřeno zase až na jaře), nebo s dětmi – mají připraveny i speciální programy pro děti nejen z MŠ, ale i pro školní a zájmové skupiny (programy odpovídají tématům z RVP), stačí se telefonicky objednat.

Exotika na ranči v Bítovanech

Výčet tipů na výlet uzavírám návštěvou Exotiky na ranči v Bítovanech – tohle místo pro mě bylo opravdovým překvapením a určitě se sem hodlám na jaře podívat znovu.

Znovu nejen proto, že Vás rozhodně originálně přivítá opice Sisi, ale opičích obyvatel tu najdete mnohem víc a ty já mám ráda. Můžete se těšit i na kočkovité šelmy (rys, puma, serval, …). Na své si přijdou také milovníci lam či klokanů. Pokud máte rádi přímý kontakt se zvířátky, pohladit a nakrmit si můžete místní kozy. Tímto seznam zvířat nekončí, ale něco Vám nechám jako překvápko.

Navíc je v celém areálu spousta krásných dřevěných zvířecích soch. A nechybí ani dětské hřiště a občerstvení.

Návštěvní hodiny

Během října pro veřejnost otevřeno pátek až neděle, pak následuje zimní zavíračka. Pro školky, školy, zájmové kroužky možnost domluvit si návštěvu i ve vedlejší sezóně.

Tak a to je pro tentokrát vše. Už teď se těším, co vymyslíme příště a kam nás nohy zavedou v chladnějších měsících, které klepou na dveře. Jestli Vy máte nějaký tip pro mě, určitě mi neváhejte napsat, budu moc ráda!

Mou srdeční záležitostí je Montessori pedagogika. Již 5 let se specializuji na výuku českého jazyka a literatury na druhém stupni ZŠ. Ráda se s Vámi podělím o své zkušenosti a ukážu Vám, jak pracovat bez učebnic. Více o mé cestě k Montessori pedagogice se dozvíte zde. Můj eBook ZDARMA Jak ozvláštnit výuku skrze tvorbu vlastních pracovních listů si můžete stáhnout tady. Nechcete ztrácet čas tvořením? Nevadí, vytvořím pracovní listy za Vás, mrkněte sem.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Přečtete si eBook zdarma: Jak ozvláštnit výuku skrze tvorbu vlastních pracovních listů

    Jste začínající učitelé, průvodci v alternativní škole nebo "jen" zapálení pedagogové, kteří nehodlají vyhořet? Pak je můj eBook právě pro Vás.

  • Najdete mě i na Facebooku
  • Nejnovější články
  • Kategorie