Tipy pro nejmenší aneb s čím si hrát do 20 měsíců

Tak jo, i když jsem původně neplánovala mít blog zaměřený na děti mladšího školkového věku, vlastně předškolního věku obecně, nedá se tomu vzdorovat. Můj život se aktuálně točí kolem mé dcerky, a tak i témata, která řeším, chtě nechtě směřují k této věkové kategorii. A protože hodně sdílím naše domácí hrátky, množí se i dotazy, s čím konkrétně že si hrajeme.

Zkusím tedy shrnout, jaké skvosty jsem za těch 21 měsíců, co mi moje princezna obohacuje život, nastřádala. Obecně se dá říci, že preferuji hračky z přírodních materiálů, případně umělé, které jsou pokud možno co nejvíce věrné předloze (např. makety zvířat). Samozřejmě to neznamená, že doma nemáme žádný kýč nebo plyšáky, jen je malé nepořizuji já – to zvládnou návštěvy 🙂

Než se vrhnu do výčtu, ještě bych ráda řekla, že se při pořizování hraček/pomůcek snažím myslet hodně dopředu – ideální pro mě je, když se dá věc používat v čase dle potřeb dítěte v různých obměnách.

Například klasickou zatloukačku jsme používaly i ve věku, který této hračce neodpovídá – Zojka nejprve využívala pouze válečky – jen si je prohlížela, uchopovala je do ručiček, později s nimi ťukala o sebe, k samotnému používání hračky tak, jak je zamýšlena, jsme se dostaly až mnohem později. Nemluvě o tom, že se válečky dají využít i v dalších aktivitách v době, kdy už zatloukání není na pořadu dne – například při třídění předmětů podle barev.

K třídění podle barev lze využít jakoukoliv hračku i ve věku, kdy dítě samo ještě takovou hru neumí, podvědomí pracuje stále a později se to bude hodit.

Období kojence

Nechci zde vypisovat všechna kousátka a chrastítka, kterých mají miminka spoustu a trh je jimi přesycen. Ráda bych zmínila jen jednu značku, respektive výrobky ženy, která mě velmi oslovila a jsem ráda, že jsme ji v té záplavě našly – čímž se dostávám k tomu, že mám moc ráda hand made výrobky a když to jde, s radostí podporuji malé české značky – o to víc, když používají kvalitní materiály a tvoří si své designy samy.

Martina Mikytová z Kroměříže a její autorská tvorba pod značkou MMMoje – její hnízdo, zavinovačka, mantinely, polštářky i leporelo si získaly naše srdce. Miminkovské kousky už samozřejmě nejsou na pořadu dne, ale polštářky jsou součástí našich každodenních ranních i večerních rituálů.

MMMoje Terezka
MMMoje hnízdo
MMMoje leporelo

Hračkou, kterou jsem pořizovala poměrně brzy a chci ji určitě zmínit, byla sada senzorických míčků – míčky jsou díky svému různorodému povrchu skvělou smyslovou pomůckou pro děti již od půl roku, kdy zkoumají hlavně hmatem. Zapojeny jsou samozřejmě i další smysly, jako zrak a sluch – míčky jsou různě barevné a některé po stisknutí lehce pískají. Využíváme je i při hře ve vaně a podobně, jako jsem psala u zatloukacích kolíčků, budou se hodit i později třeba k rozlišování barev (či tvarů).

První naší vyloženě Montessori pomůckou byla ohrádka s kuličkou „Nic se neztratí“ – tu mládě dlouhou dobu zkoumalo a nakonec jsme se propracovaly i k vhazování kuličky do otvoru. Tato činnost ji bavila poměrně dlouho, narozdíl od pozdějšího vhazování dalších tvarů u jiné hračky – ne že by to nezkusila, jde jí to, ale udělá jednou a pak míří jinam, každé dítě baví zkrátka něco jiného, některé děti tráví vhazováním velkou řádku dní, my jsme si to odbyly vcelku rychle.

Období batolete

Alfou a omegou většiny našich her jsou dřevěné kostky a zvířátka. První přírodní kostky (klasické, duha, navlékací kroužky) jsme pořídily u pana Ciencialy, který kromě skvělých kostkových sad nabízí i kuličkodráhy, pastelkovníky či pokladničky.

Z barevných kostek milujeme ručně malovanou sadu Woodola, kterou jsem si nechala vyrobit na zakázku, a průmyslově vyráběné kostky Jouéco … na nich je skvělé, že některé hrkají, v jiných je zabudovaná rolnička či zrcátko a patří k nim i dřevěná zvířátka – navíc jsou v látkovém pytlíčku, takže je už od malička vozíme všude s sebou.

Stejně tak nás již od období kojence provází balanční rybičky, které Zojka obstojně ocucávala, ještě když ani netušila, co je ryba. Dnes už je hravě staví na sebe a občas i balancuje.

Kromě výše zmíněné přírodní duhy využíváme také dvojduhu od Grimm’s, kterou jsem pořídila na bazaru, ale dá se v různých obměnách najít v každém e-shopu zaměřujícím se na dětské hračky. Spíš než na nandávání ji využíváme v různých hrách a zmíněné nandání oblouků na sebe na tyčku přichází na řadu až po hře při úklidu.

Zvířátka, kterými disponujeme, jsem kupovala z druhé ruky, a nebo nám je postupně pořizuje babička, takže nejde o jednoho konkrétního výrobce vybíraného se zaměřením na věrohodnost, tak jak bych si do budoucna přála – naštěstí ale máme štěstí, a tak nemáme ani fialovou krávu, ani hrajícího psa.

Kvituji i zásobičku vkládaček, i když ty si na Zojčinu pozornost musely krapet počkat. Přesto věřím, že například tvary ještě v budoucnu využijeme.

Samozřejmě to není absolutní výčet všeho s čím si hrajeme, je to pevný základ, od kterého se naše hry obvykle odvíjí. Hodně času trávíme také s knížkami, a pak se samozřejmě bavíme jinými (i tvůrčími) aktivitami, nemluvě o pobytu venku – to je ale spíš na další články, tak třeba zase někdy příště společně nahlédneme za oponu naší garsonky.

Mějte se krásně, ať už si hrajete s čímkoliv, jakkoliv.

Některé z odkazů v textu směřují na stránky montessorihracky.cz – v tomto případě se jedná o affiliate spolupráci, ostatní odkazy spolupráce nejsou.

Mou srdeční záležitostí je Montessori pedagogika. Již 5 let se specializuji na výuku českého jazyka a literatury na druhém stupni ZŠ. Ráda se s Vámi podělím o své zkušenosti a ukážu Vám, jak pracovat bez učebnic. Více o mé cestě k Montessori pedagogice se dozvíte zde. Můj eBook ZDARMA Jak ozvláštnit výuku skrze tvorbu vlastních pracovních listů si můžete stáhnout tady. Nechcete ztrácet čas tvořením? Nevadí, vytvořím pracovní listy za Vás, mrkněte sem.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Přečtete si eBook zdarma: Jak ozvláštnit výuku skrze tvorbu vlastních pracovních listů

    Jste začínající učitelé, průvodci v alternativní škole nebo "jen" zapálení pedagogové, kteří nehodlají vyhořet? Pak je můj eBook právě pro Vás.

  • Najdete mě i na Facebooku
  • Nejnovější články
  • Kategorie